„SZEMÉTGÖDÖRBŐL KIÁSVA”
„SZEMÉTGÖDÖRBŐL KIÁSVA”

Szerző: Mező Szilveszter
Jelen írás a 20. századi természettudományos muzeológia debreceni doyenjére, és a Nyírség földrajzi kutatásának egy alig ismert alakjára, Nagy Jenőre emlékezik.

Jókai és a magyar konyha
Jókai és a magyar konyha

Szerző: Debreczeni-Veisz Bettina
Az idei év Múzeumok Őszi Fesztiváljának hívószava a gasztronómia volt. Az eseménysorozat lezárása és a Márton-napi lakomák alkalmából ajánljuk jelen gasztrotörténeti írásunkat, amely Jókai világát és a debreceni fonatos ízét idézi meg.

Niklai Ádám faládikája és ismeretlen versei
Niklai Ádám faládikája és ismeretlen versei

Szerző: Bélteki-Dolhai Réka
Jelen írássorozat a 100. évforduló apropóján arra vállalkozik, hogy Niklai Ádám szövegeit ismertesse, járja körbe, népszerűsítse eddigi és új olvasói között egy-egy a Debreceni Irodalom Házában őrzött személyes tárgyával kísérve.

1956 emlékezete
1956 emlékezete

Jelen írásválogatásunkkal az 1956-os forradalom és szabadságharc eseményeiről szeretnénk megemlékezni. Valamint ezúton szeretnénk felhívni az olvasók figyelmét az 1956-tal kapcsolatos Történelem napról napra című Facebook-bejegyzés sorozatunkra.

A NŐ SZÍNREVITELE
A NŐ SZÍNREVITELE

Szerző: Szabó Anna Viola
A színésznők az arisztokrácia hölgyei mellett a divat legfontosabb alakítói és propagátorai voltak már a 19. század közepétől kezdve, a két háború között, a hangosfilmek sztárkultuszának köszönhetően pedig már-már kizárólagos szerepben. A színházi lapok rendszeresen és részletesen beszámoltak az általuk akár a színpadon, akár a hétköznapokban viselt legújabb kreációkról. Jelen írással szeretnénk a kedves Olvasóink figyelmébe ajánlani a Déri Múzeum Amit a divatipar takar c. programját, amely a Dívaságok a Dériben c. rendezvénysorozat következő eseménye.

Mozaikok a hősök emlékét őrző, vigyázó kőoroszlán történetéből
Mozaikok a hősök emlékét őrző, vigyázó kőoroszlán történetéből

Szerző: Váradi Katalin
Debrecen életében meghatározók voltak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc eseményei. Ennek egyik legismertebb mementója a Haldokló oroszlán, amely az 1849. augusztus 2-i debreceni csata elesett hőseinek állít emléket. Az ütközet napján a magyar sereg I. hadtestét Nagysándor József vezérőrnagy vezette, akinek neve az egyik aradi vértanúként is bevonult a történelembe. Jelen írásunkkal az emlékmű történetének felidézésével egyúttal az aradi vértanúkra is emlékezünk.  

„A magyar sors s lélek tükre…”
„A magyar sors s lélek tükre…”

Szerző: Novák Ádám
Az ősz beköszöntéről és az iskolakezdésről a Légy jó mindhalálig című, nevezetes debreceni diákregényt s egy szerzőjét, Móricz Zsigmondot ábrázoló érmet bemutató régi írással emlékezünk meg – egyúttal bejelentve a szeptemberi őszi szünetet.

FIDRUSÉK NYARALNAK
FIDRUSÉK NYARALNAK

Szerző: Szabó Anna Viola
Bár lassan vége van a nyárnak, a hűvös szelek még nem járnak, előttünk az utószezon és a vénasszonyok nyara: aki eddig nem tudott, még most is elindulhat pihenni. Az alábbiakban bemutatott család tagjai rendszeresen megtették ezt, s nyaralásaik során szorgalmasan gyártották az emlékképeket, amelyeket nézegetve ki-ki számára megidéződhetnek akár elmúlt, akár jövendő utazásai. Az amatőrfotókkal egyúttal a találmány közkinccsé tételének 185. évfordulóját is ünnepeljük.