Szerző: Kovács József Dénes
A Déri Múzeum Szomolányi gyűjteményében található egy miniatűr festmény, mely Zichy Antóniát, a mártírhalált halt miniszterelnök, Battyhány Lajos forrón szeretett hitvesét ábrázolja.
A szecesszió világnapjára
Szerző: Ormosi Viktória
Magyar kezdeményezésre 15 éve ünnepeljük a szecesszió világnapját, amely a tizenkilencedik század utolsó éveiben, illetve a huszadik század elején jelent meg a művészetekben. Az új stílust egyes országokban különféle névvel illették, így Franciaországban art nouveau, Németországban Jugendstil, míg Magyarországon szecesszió néven emlegetjük.
A Cívisek Világa helytörténeti kiállítás kapcsán megújult Polgári szalonról
Szerző: Ormosi Viktória
A Cívisek Világa helytörténeti kiállítás megnyitásakor megújult a Polgári szalon. Ez nem egy klasszikus értelemben vett kiállítási egységgé vált, sokkal inkább egy közösségi tér lett.
Részleges kutatási beszámoló a Debreceni Egyetem Kézirattárában található múzeumi nyilvántartásból származó darabokkal kapcsolatban
Szerző: Korompai Balázs
Jelen írás egy érdekes gyűjteményi munkába nyújt betekintést. Az egykor múzeum gyűjteményéhez tartozó kéziratok utáni nyomozás útját követhetjük végig.
„UTAZÁS A NAPSUGÁR FELÉ”
Szerző: Mező Szilveszter
A kevés magyar nő egyike, aki a második világháború előtti időkben eljutott Egyiptomba, s nyomtatott formában is hírt adott a Nílus völgyében megtett utazásáról, egy saját korában népszerű újságíró, Megyery Ella (1889–1962) volt. A “repülő riporternő” egyiptomi útjáról olvashatnak most az írás második részében.
Rendhagyó húsvéti esetek
Szerző: Ormosi Viktória
Blogunkon és a Déri Múzeum facebook oldalán évről-évre bemutatunk hagyományos, a húsvéttal összefüggésbe hozható műtárgyakat, eseményeket. Idén ezek mellett korabeli, meghökkentőnek mondható városi történésekből is szemezgetek.
Az író, aki sok csínyt tett a pusztán
Szerző: Juhász Tibor
Az író, újságíró, szociográfus Mocsár Gábor egykor az Alföld folyóirat főszerkesztője volt. Nevéhez több, a debreceniséggel is foglalkozó fontos könyv fűződik, például az 1961-es Szellem és századok című történeti munka vagy az 1981-ben megjelent Délibábjaim városa, amely olvasható a cívisváros szociográfiájaként is.
„UTAZÁS A NAPSUGÁR FELÉ”
Szerző: Mező Szilveszter
A kevés magyar nő egyike, aki a második világháború előtti időkben eljutott Egyiptomba, s nyomtatott formában is hírt adott a Nílus völgyében megtett utazásáról, egy saját korában népszerű újságíró, Megyery Ella (1889–1962) volt. A “repülő riporternő” fordulatos életútját olvashatják most az írás első részében.
„SZERENCSE ÉS AZ ISTEN / TŐLÜNK ELPÁRTOLA”
Szerző: Szabó Anna Viola
A hadszíntér és a hátország, s általában a háború emberi, személyes viszonylatairól mesél az a különleges múzeumi műtárgy, amelynek bemutatásával az idén nemzeti ünnepünkről megemlékezünk. A Déri Múzeum Képzőművészeti gyűjteményében őrzött, s az állandó kiállítás Casinójában jelenleg is megtekinthető tárgy egy cerotypia, vagyis viaszdombormű.
Díszpolgárság-díszidentitás
Szerző: Lakner Lajos
Jelen írásunkat Jókai Mór 200. születési évfordulója alkalmából ajánljuk. A 19. század végén Debrecen alapvetően Jókainak köszönhette, hogy a múlt mítoszaiban megképzett imaginárius Debrecen-kép nemcsak egyszerűen fennmaradt, hanem meg is újult: beleszövődhetett a jelenkori város képe.