A Tócóskert utca 15. számú ház története

Ez év tavaszán egy különleges felajánlás érkezett a Helyi Érték részére: egy már lebontott családi ház (ún. Kádár-kocka) története derül ki a beadott dokumentumokból és emlékekből. Az eset az 1960-as, 1970-es évek Debrecenébe kalauzol el. Ez utóbbi évtized végén kezdődött meg a nagy panelépítkezési program – amelynek során számos a címben szereplő hasonló családi házat bontottak el.

Kongresszus 111 – A női választójog harcosai Debrecenben

Szerző: Árvai Tünde
1913. június 15. és 20. között Magyarország adott otthont a Női Választójogi Világszövetség VII. kongresszusának, a munka végeztével a résztvevők kirándulásokat tettek az országban, ami Debrecent (június 22.) is érintette. A látogatások célja az volt, hogy a világ nőjogi aktivistái megismerjék a magyar vidék gyermekvédelmi intézményeit.

József Attila gyémánttengelye

Szerző: könyvtáros
Hatvan éve, 1964-ben rendezték meg Magyarországon először hivatalosan is a költészet napját. Versünnepeket előtte is tartottak, de 1964 óta kapcsolódik ez József Attila születésnapjához.

Dallal a nemzeti összetartozásért

Szerző: Novák Ádám
1929 júniusának végén Debrecen adott otthont a XXII. Országos Dalosversenynek. Az Országos Magyar Dalosszövetség 1867-ben alakult meg.

Száz éve helyezték el a Déri Múzeum alapkövét

Szerző: Fodor Éva Irén
Debrecen kulturális életében különösen jelentős helyet foglal el az 1920. június 4-e és 1930. május 25-e közötti időszak. Amikor az ország a trianoni szerződés okozta veszteség bénultságában élte mindennapjait, Debrecenben a város arculatát évszázadokra meghatározó oktatási és művelődési intézmények kezdték meg működésüket: a Tisza István Egyetem és a Déri Múzeum.

Örökségünk Debrecen II.

Az Örökségünk Debrecen programsorozatot idén – várhatóan hagyományteremtő jelleggel –, a Déri Múzeum fogadja be. Ebben az évben is színes és széles paletta várja a helytörténeti kérdések iránt érdeklődőket.