Szerző: Korompai Balázs
Amikor a fényképek készültek …
A fényképek túlnyomó része 2011-ben készült, majd néhány 2017-ben és 2019-ben. A múzeum felújítása idejére kiköltöztünk a Domb utcára, ahol szinte lehetetlen volt komoly munkát végezni. A körülmények semmilyen értelemben nem tették ezt lehetővé. Azonban a Domb utca és a környező kis utcák (Ötmalom, Berek, Kígyó Monostor és a többi) kárpótoltak a szörnyű munkakörülményekért. A csendes szépségben jól esett gyönyörködni.
Ám én sok esetben nem a házakat, pontosabban főleg nem a házakat figyeltem. Ha sétálunk, ritkán tekintünk szemmagasság alá. Inkább a velünk egy vonalban vagy felette lévő dolgokat nézzük meg: házakat, falakat, ablakokat, tetőt, kéményeket, utcai fasorokat, kerítéseket és a mögöttük hirtelen ránk ugató házőrzőket. A gödröket, esetleg a pocsolyákat szinte ösztönösen elkerüljük. Az úttestre viszont ritkán merészkedünk. Pedig az igazi érdekességek (egy része számomra) ott vannak.
Ezeket a képeket, amiket most fogunk bemutatni, a számítógépem átvizsgálása során egy régi mappában találtam, ha nem is teljesen elfelejtve, de kissé elfeledve. Aztán még más mappákban is előkerült néhány ide sorolható kép.
Ezekben a kis utcákban sétálva akár a Domb utcai „kitelepítésünk” felé, akár onnan el, felfedeztem az utcákon a lefolyók rácsait, a különböző közművek régi vas fedőlapjait, akár kör, akár négyzet alakúakat. Meglepett az a sokszínűség, amivel találkoztam. Legközelebb már vittem egy kis, korai digitális gépet és elindultam felfedezni a vasművesség ezen, talán elfeledett darabjait. Sokan azt hitték, hogy hivatalos személy vagyok és azért fényképezek vagy bírságolni fogom a tilosban parkoló autókat. Jó beszélgetések kerekedtek ezekből. A legemlékezetesebb az volt, amikor ugyan hallottam, hogy valaki kérdez, de bármerre néztem, sehol senki nem volt a közelemben. Aztán kiderült, hogy egy alagsori lakás alig észrevehető ablakából érdeklődött valaki.
Először csak ezeket az óvárosi szerkezetet még őrző utcácskákat jártam végig és fényképeztem az érdekes feliratú vasdarabokat utcaképpel együtt, a helyszín későbbi azonosíthatósága miatt. Aztán a város többi részén is ilyen szemmel kezdtem sétálni és találtam rá az újabb darabokra akár a belvárosban, akár a Nagyerdőn, a Köztemetőben, az egyetemi telepeken. Mindenütt volt egy-egy megörökítésre méltó darab.
Következzenek a feliratok:
- Bocskay Debreczen (fedőlap)
- Bocskay Vasöntöde Debreczen (lefolyórács)
- Csatornázási Művek (kör alakú fedőlap, modern) A felirat egy sorban olvasható.
- Csatornázási Művek (kör alakú fedőlap, modern) A felirat kétsoros.
- … Debrecen (fedőlap) A felirat első része olvashatatlan. 1 darabot találtam belőle.
- Debreczen sz. k. város csatornázása (fedőlap)
- Debreczen sz. kir. város csatornázása Devics vasöntöde (fedőlap) 1 darabot találtam belőle.
- Debreczen sz. k. város csatornázása Fried és Adorján Hercz Jenő (fedőlap) A leggyakrabban előforduló darab.
- Debrecen Marton vagy Márton Gábor (lefolyórács)
- Debr. szab. kir. v. Marton vagy Márton Gábor (lefolyórács)
- Debreceni Műkőgyár (fedőlap)
- Donáth Gépgyár (téglalap alakú fedőlap)
- Donáth Gépgyár 1931 (téglalap alakú fedőlap)
- FCSM RT. (lefolyórács)
- Fővárosi Csatornázási Művek (lefolyórács)
- Fülöp Miklós Debrecen (fedőlap) 1 darabot találtam belőle.
- Hercz Jenő (lefolyórács)
- Kubinyi Lajos és Tsa Debreczen (fedőlap)
- Kubinyi Lajos és Tsa Debrecen Groga vagy Grega Vasöntöde (fedőlap)
- Lukács V. és testvére Debrecen (lefolyórács)
- Miskolci Mélyépítő Vállalat (kör alakú fedőlap, modern)
- Pápa (lefolyórács)
- Trnka Ferencz fiai gépgyár és vasöntöde Debrecen (fedőlap)
- Trnka Ferencz fiai Debrecen (fedőlap)
- Trnka Ferencz fiai (lefolyórács)
25 különböző feliratú fedőlapot és lefolyórácsot találtam eddig. A pontos fellelhetőségeket, utcát és házszámot szándékosan nem adom meg. A feliratokkal kapcsolatban néhány esetben még pontosításra van szükség: Marton vagy Márton, Groga vagy Grega, mi lehetett a hiányzó felirat helyén? Most azonban csak egy gyors forrásközlésre van lehetőségünk az elfeledett képek megtalálása ürügyén.
Van, amelyik mellett vagy felett naponta elmegyek, átlépem, van, amelyiknél a fénykép óta nem jártam. Így nem tudom, hogy minden darab megtalálható-e még utcáinkon vagy sem. Bármelyik elvesztését nagyon sajnálnám, ahogy az elvesztett házakat is a Péterfián vagy az Ember Pál utcákon és még sokfelé.
További feladat a város ilyen szempontból fel nem térképezett részein is sétákat tenni és dokumentálni a további darabokat, eltérő feliratokat. Biztosan van még több is, amire eddig nem találtam rá.
Érdemes lenne a közüzemi vállalatokat is felkeresni, hogy az átépítések során, a fedőlapok kicserélésekor az esetleg raktárakba került darabokat akár lefényképezni vagy közgyűjteménybe átkérni megoldható lenne-e?
De a talán legfontosabb feladat ezekkel a szépséges vastárgyakkal kapcsolatban a történetük feltárása, a gyártó cégek életének, adatainak, termékeinek bemutatása. Természetesen a modern darabok kivételével. Erre egy alapos, a város teljes területét érintő bejárás és feltárás után lehetne és kellene is időt szakítani. Bár már voltak kutatások és megjelentek munkák is Debrecen és a vas kapcsolatát kutatva, de ez a célzott kutatás szolgálhatna új adatokkal.
Végül, ahol a fényképek készültek:
- Andaházy utca
- Berek utca
- Blaháné utca
- Burgundia utca
- Déri tér
- Domb utca
- Egyetem sugárút
- Egyetemtelep, volt vegyszerraktár környéki erdőcske
- Ember Pál utca
- Faraktár utca (művelődési ház udvara)
- Gólya utca
- Hajó utca
- Holló János utca
- Kar utca
- Kazinczy utca
- Kígyó utca
- Klinikatelep
- Komlóssy utca
- DE Kossuth Lajos Gyakorló Gimnázium udvara
- Kórház utca
- Kölcsey utca
- Könyök utca
- Köztemető
- Lőrinc pap utca
- Meszena utca
- Monostor utca
- Nagyerdei körút
- Oláh Gábor utca
- Oláh Gábor utcai Sporttelep
- Ötmalom utca
- Perényi utca
- Petőfi tér
- Posta átjáró
- Senyei Oláh István utca
- Szappanos utca
- Thaly Kálmán utca
- un. kis Thomas Mann utca
- Veres utca
- Wesselényi utca
- Weszprémy utca
- Zúgó utca
Ezzel az írással is szeretnénk biztatni kedves Olvasóinkat, járjanak nyitott szemmel; s a régi felszólításnak engedve, nézzenek a lábuk elé – újabb várostörténeti érdekességeket felfedezve. Ha megtalálták az írásban szereplő aknafedeleket és lefolyórácsokat, küldjenek róluk képet lelőhellyel megnevezve! Vagy ha új darabokra bukkannak, azok megosztását is szívesen várjuk!
rendkivul erdekes es ritka kincs ez a kis bejegyzes nekem. Kulfoldon dolgozok szenny/esoviz csatorna tervezokent. debrecenikent sokszor gondoltam vissza hogy regen soha nem figyeltem meg az otthoni aknafedoket. Ezuttal is koszonom!
Kedves Ida,
köszönjük a kedves hozzászólását. Amennyiben megoldható, szívesen vennénk fotókat az Ön által tervezett munkákból vagy más külföldi aknafedélről, lefolyórácsról.
Köszönettel,
a Helyi Érték szerkesztősége