„UTAZÁS A NAPSUGÁR FELÉ”

Szerző: Mező Szilveszter
A kevés magyar nő egyike, aki a második világháború előtti időkben eljutott Egyiptomba, s nyomtatott formában is hírt adott a Nílus völgyében megtett utazásáról, egy saját korában népszerű újságíró, Megyery Ella (1889–1962) volt. A “repülő riporternő” egyiptomi útjáról olvashatnak most az írás második részében.

Rendhagyó húsvéti esetek

Szerző: Ormosi Viktória
Blogunkon és a Déri Múzeum facebook oldalán évről-évre bemutatunk hagyományos, a húsvéttal összefüggésbe hozható műtárgyakat, eseményeket. Idén ezek mellett korabeli, meghökkentőnek mondható városi történésekből is szemezgetek.

Az író, aki sok csínyt tett a pusztán

Szerző: Juhász Tibor
Az író, újságíró, szociográfus Mocsár Gábor egykor az Alföld folyóirat főszerkesztője volt. Nevéhez több, a debreceniséggel is foglalkozó fontos könyv fűződik, például az 1961-es Szellem és századok című történeti munka vagy az 1981-ben megjelent Délibábjaim városa, amely olvasható a cívisváros szociográfiájaként is.

„UTAZÁS A NAPSUGÁR FELÉ”

Szerző: Mező Szilveszter
A kevés magyar nő egyike, aki a második világháború előtti időkben eljutott Egyiptomba, s nyomtatott formában is hírt adott a Nílus völgyében megtett utazásáról, egy saját korában népszerű újságíró, Megyery Ella (1889–1962) volt. A “repülő riporternő” fordulatos életútját olvashatják most az írás első részében.

„SZERENCSE ÉS AZ ISTEN / TŐLÜNK ELPÁRTOLA”

Szerző: Szabó Anna Viola
A hadszíntér és a hátország, s általában a háború emberi, személyes viszonylatairól mesél az a különleges múzeumi műtárgy, amelynek bemutatásával az idén nemzeti ünnepünkről megemlékezünk. A Déri Múzeum Képzőművészeti gyűjteményében őrzött, s az állandó kiállítás Casinójában jelenleg is megtekinthető tárgy egy cerotypia, vagyis viaszdombormű.

Díszpolgárság-díszidentitás

Szerző: Lakner Lajos
Jelen írásunkat Jókai Mór 200. születési évfordulója alkalmából ajánljuk. A 19. század végén Debrecen alapvetően Jókainak köszönhette, hogy a múlt mítoszaiban megképzett imaginárius Debrecen-kép nemcsak egyszerűen fennmaradt, hanem meg is újult: beleszövődhetett a jelenkori város képe.

Farsangi, báli szezonra hangolva

Szerző: Ormosi Viktória
Öt évvel ezelőtt, a Déri Múzeum egy különleges időszaki kiállítása, a Polgári sikk a női divattörténet változásait mutatta be. A kiállítás a polgári középosztály öltözködési szokásait követte végig a kiegyezéstől kezdve a második világháború kitöréséig. A hétköznapi viseletek mellett helyet kaptak az alkalmi ruhák is, melyek révén egy korabeli báli forgatagba csöppenhetett a látogató. Az alábbiakban egy tárgymese csokorral idézzük meg az elmúlt korok báli szezonjának hangulatát.

Vázlatok Niklai Ádám verseihez

Szerző: Bélteki-Dolhai Réka
Az adventi időszakot követően jelen írás egyszerre kapcsolódik a korábbi tárgy-szöveg sorozathoz, illetve az újév ünnepéhez. Niklai Ádám Előjelek kötetének első ciklusában külön egységgé szervezve jelent meg három vers, Három téli vázlat cím alatt, amelyek egyike, a Karácsony, már ismert olvasóink számára. Most a másik kettőt, a Január és a Táj című verset mutatjuk be.

Bepillantás a Déri Múzeum játékanyagába

Szerző: Váradi Katalin
Az adventi időszakban az ünnepkörhöz, valamint a télhez kötődő írásokkal szeretnénk kedveskedni az olvasóinknak, melyeket az adventi gyertyagyújtások másnapján olvashatnak. A sorozat zárásaként a Déri Múzeum Történeti Tára gyűjteményében fellelhető játékok kerülnek bemutatásra.